• تاریخ : ۱۰ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : آسیان

بیهوشی بطور کلی دارای عوارض و خطراتی هست. اما آیا بیهوشی عمومی خطرات بیشتری دارد یا بیهوشی موضعی؟

عوارض بیهوشی موضعی یا عمومی کمتر هست؟

بیهوشی عمومی و بیهوشی موضعی که از آن با عنوان بی حسی موضعی نام برده می شود، در جراحی های مختلف به کار می رود و هر کدام عوارضی دارد که بهتر هست بیمارانی که حق انتخاب به آنان داده می شود، در مورد این عوارض اطلاعات لازم را داشته و با آگاهی انتخاب کنند.

دکتر اتابک نجفی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و متخصص بیهوشی در این خصوص گفت:بیهوشی انواع مختلفی شامل بیهوشی عمومی، بیحسی موضعی و بی حسی ناحیه ای دارد و بهتر هست هر کدام در موارد خاص مورد نیاز به کار گرفته شوند تا عوارض آنها به حداقل برسد.

وی توضیح داد:در بیهوشی عمومی (ژنرال آنستزی)، داروهایی از طریق کانولا یا آنژیوکت به درون رگ بیمار تزریق می شود و همزمان از طریق ماسکی که در جلوی دهان و بینی بیمار قرار می گیرد، اکسیژن و گازهای بیهوشی به کمک یک دستگاه تنفس مصنوعی به بیمار داده می شود تا تنفس کند.

نجفی ادامه داد:بی حسی موضعی (رژیونال آنستزی) به دو روش اسپاینال و اپیدورال انجام می شود؛ در بی حسی اسپاینال ماده ای مانند لیدوکائین به درون مایع مغزی نخاعی تزریق می شود اما در بی حسی اپیدورال ماده بی حسی به دور پرده دورا یا سخت شامه در اطراف نخاع تزریق می شود.

بیهوشی عمومی و موضعی کدامیک بی خطرتر هستند؟

درباره عوارض بیهوشی موضعی و عمومی

وی خاطرنشان کرد:با استفاده از این نوع بی حسی ها می تواند بدن بیمار را از کمر به پایین بی حس کرد و جراحی را در حالت بی دردی برای بیمار انجام داد.

همچنین بخوانید : اطلاعات جدید از سرنوشت ابوبکر بغدادی سرکرده داعش

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد:برای جراحی هایی که روی دست و پا انجام می شوند، از بی حسی موضعی یا بی حسی ناحیه ای استفاده می شود ولی برای اعمال جراحی روی سر و مغز، قفسه سینه و ریه ها و ناحیه شکم و دستگاه گوارش، بیشتر از بیهوشی عمومی (ژنرال آنستزی) استفاده می شود.

نجفی ادامه داد:البته برای بعضی جراحی هایی که داخل شکم و زیر ناف انجام می شود مانند سزارین یا اعمال جراحی که روی اعضای داخل لگن صورت می گیرد، می توان از بی حسی موضعی استفاده کرد.

وی از بیحسی ناحیه ای (لوکال آنستزی) به عنوان روش دیگری از بی حسی ها نام برد و گفت:از این روش برای جراحی روی دست یا پا استفاده می شود و طی آن قسمتی از دست یا پا که قرار هست روی آن جراحی انجام شود، بی حس می شود.

** مزایا و معایب بیهوشی عمومی و بی حسی موضعی

متخصص بیهوشی گفت:طبق آمار موجود هیچ تفاوتی بین بیهوشی عمومی و بی حسی موضعی یا ناحیه ای از نظر عوارض بعد از جراحی مانند عوارض مغزی وجود ندارد اما بعضی عوارض خاص بی حسی های منطقه ای هست؛ اگر از بی حسی نخاعی استفاده شود، گاهی برای بیماران سردردهای شدید و کمردرد ایجاد می شود که در مواردی نیاز به درمان های ویژه هست تا بیمار بهبود یابد. نجفی افزود:بیهوشی عمومی عوارض بسیار سنگین و خطرناکی دارد و می تواند از عدم توانایی در ایجاد راه هوایی تا مرگ را برای بیمار به دنبال داشته باشد. وی در خصوص محدودیت های بیهوشی عمومی اظهار کرد:افرادی که مشکل قلبی یا ریوی دارند یا بیمارانی که ام اس دارند بهتر هست از روش بی حسی موضعی استفاده کنند.

بیهوشی عمومی و موضعی کدامیک بی خطرتر هستند؟

درباره عوارض بیهوشی موضعی و عمومی

نجفی گفت:به طور کلی خطر بیهوشی عمومی و مرگ و میر ناشی از آن از بی حسی موضعی بیشتر هست؛ البته خطر تنها مربوط به نوع بیهوشی نیست و بخشی از آن به جراحی که تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، برمی گردد زیرا این نوع جراحی ها سنگین تر هستند. وی با بیان اینکه بی حسی منطقه ای عوارض کمتری دارد، توصیه کرد:در مواردی که انتخاب نوع بیهوشی به بیمار داده می شود، اگر جراحی با بی حسی قابل انجام بود، بهتر هست بی حسی موضعی انتخاب و تنها در شرایطی که نیاز ضروری به بیهوشی عمومی بود (مانند جراحی در ناحیه مغز، قلب یا ناحیه شکم و دستگاه گوارش) روش بیهوشی عمومی استفاده شود. نجفی توضیح داد:بیهوشی عمومی جان بیمار را به خطر می اندازد اما عوارض بی حسی موضعی در نهایت کمردرد و سردرد هست و احتمال مرگ در آن بسیار نادر هست.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما