• تاریخ : ۶ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : آسیان

به گفته ایلنا، امروز چهارشنبه ۶ دی در فرهنگسرای نیاوران، از جدیدترین آلبوم حمید متبسم با عنوان “تار و پود” با صدای وحید تاج با حضور اهالی فرهنگ و هنر رونمایی ‌شد.

“تار و پود” توسط نشر موسیقی “آواخورشید” منتشر شده هست. مراسم رونمایی این آلبوم پیش از این در خارج از ایران با خواننده دیگری منتشر شده بود، امروز طی مراسمی در فرهنگسرای نیاوران با حضور تنی چند از اهالی موسیقی و فرهنگ، اصحاب رسانه و علاقمندان موسیقی برگزار شد. دراین آلبوم که بر اساس اشعار خسرو و شیرین “نظامی گنجوی” ساخته شده، نوازندگانی چون بهار منیری، سمیرا گلباز، ارسلان علیزاده و بهنام معصومی در کنار متبسم و تاج به اجرای قطعات پرداخته‌اند.

در ابتدای این نشست مهرداد مومنی، پژوهشگر موسیقی و مدیرعامل نوسا درباره “تار و پود” سخنرانی کرد. مومنی در سخنانش با اشاره به ریتم و همچنین آوازهای استفاده شده، نقش‌خوانی‌ها را در این اثر بررسی کرد. او همچنین در پایان صحبت‌هایش با تشکر از تیم سازنده این آلبوم از آن به عنوان اثری که در این روزهای موسیقی ایران بی‌همتاست یاد کرد.

سپس کلیپی از روند آماده‌سازی این اثر با پخش قطعاتی از آن نمایش داده شد و بابک چمن آرا، ناشر و مدیر نشر آواخورشید نیز به سخنرانی پرداخت. او گفت: قدیم‌ها هر اتفاقی که می‌افتاد، خوشی یا غصه آن مدت‌دارتر بود، چند روزی طول می‌کشید تا حال آدم عوض شود. اما از زمانی که گوشی‌های تلفن همراه هوشمند با ما هستند، این اتفاق دیگر از بین رفته. ما انگار دیگر توان لذت بردن از وقایع مختلف را نداریم.

او ادامه داد: خواهش من این هست که در زمان شنیدن “تار و پود” به  دور از هیجانات جاری در فضای گوشی‌های همراه باشید. برای لحظاتی همه چیز را کنار بگذارید و به آن گوش جان بسپارید.

سپس فرشاد توکلی پژوهشگر موسیقی ایرانی روی صحنه حاضر شد و در نقدی به بررسی نمایش موسیقایی منظومه‌ها و سپس نگاهی به منظومه خوانی‌ها در آلبوم «تار و پود» پرداخت.

پس از اتمام سخنرانی او نوبت به هنرمندان آلبوم رسید. در ابتدا خواننده اثر از حضور در این اثر ابراز خوشحالی کرد و گفت: ۵ سال هست که با استاد متبسم برای خواندن این پروژه در ارتباط هستم. این تبادل نظرها به آلبوم «تار و پود» ختم شده و امروز شما می‌توانید این اثر را بشنوید. زمانی که نُت‌ها را برای من فرستادند، دیدم که این اثر در عین سادگی، چقدر پیچیده هست. واقعا حس می‌کردم که در جاهایی دچار چالش می‌شدم. در عین حال ملودی‌ها را به راحتی حفظ می‌کردم. می‌دانستم که مخاطب هم می‌تواند به راحتی این ملودی‌ها را حفظ و زمزمه کند.

وحید تاج در پایان صحبت‌هایش گفت: امیدوارم روزی در ایران شرایط برای شنیدن صدای خوانندگان زن فراهم شود تا آهنگسازان بزرگی مانند متبسم ناچار نشوند برای یک اثر، با دو خواننده با جنسیت‌های متفاوت کار کنند.

پس از او بهار منیری و سمیرا گلباز نوازندگان آلبوم روی صحنه آمدند که هر کدام دقایقی درباره این آلبوم صحبت کردند.

در نهایت حمید متبسم روی سن آمد و در ابتدا توضیحی درباره روند شکل گیری “تار و پود” داد و سپس به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

او گفت: “تار و پود” اثری عاشقانه بر اساس برداشتی آزاد از داستان خسرو و شیرین نظامی ست، که فکر آهنگسازی‌اش از اواسط سال ۹۳ با من بود، لیکن در سال ۹۵ به سرانجام رسید. با این که هشتاد بیت از اشعار نظامی بافت داستان ساخته و پرداخته‌ی این اثر را شامل می‌شود، “تار و پود” تفاوت‌های ویژه‌ای با داستان خسرو و شیرین دارد. در افسانه‌ی خسرو و شیرین رقابت، حسادت، غرور و تکبر عشق خسرو و شیرین را به راهی می‌برد که پایان‌اش زمینی هست، “تار و پود” ولی با به هم رسیدن خسرو و شیرین به پایان می‌رسد و از طرح بخش‌های بعدی داستان نظامی پرهیز می‌کند،

او در ادامه افزود: نوازندگانی که در این آلبوم حضور داشتند جان گذاشتند و با جدیت بسیار کار کردند. نوازندگانی جوان که کار کردند و توانستیم این اثر را به اینگونه تقدیم شما کنیم. هر اثری که در دوران کاری‌ام ساخته‌ام یک انگیزه‌ای برایش داشته‌ام. تار و پود هم مصادف بود با آشنایی من و همسرم و انتخاب این شعر را با همفکریِ همسرم(سمیرا گلباز) انتخاب کردیم. شکرگزارم که در دورانی زندگی کردم که هوا برای تنفس، غذا برای خوردن بود، شکرگزارم که استادانی مانند فرامرز پایور و هوشنگ ظریف را دیدم و تجربه کردم. شاهد بودم که چگونه می‌شود به موسیقی پرداخت بدون اینکه به فکر پرکردن جیب بود.

او در بخش دیگری از صحبتش درباره تنظیم اثر برای صدای وحید تاج گفت: برای صدای ایشان تغییر زیادی ایجاد نشد، به جز تغییر اُکتاوها و بم تر کردن آنها برای صدای ایشان.

متبسم همچنین درباره تفاوت اجرای قطعات با ساز تار در ایران و دیگر کشورها همچون کشورهای همسایه گفت: انتخاب ساز گاهی به خاطر امکانات هست. اگر ارکستر سمفونیکی در اختیار داشته باشم همچون آنچه که در سیمرغ در اختیارم بود، ممکن هست برای سازهای بیشتری موسیقی را بنویسم. البته امکانات بخشی از ماجراست. اما مهم در این اثر رسیدن به صدایی هست که دور از موسیقی قاجار باشد. صدایی که ما را به پیش از اسلام و مثلا دوره ساسانی‌ها ببرد. به همین دلیل خواستم از سازهایی استفاده کنم که این فضا را ایجاد کنند. ترکیب‌های متفاوت هم برای من مانند نوعی مبارزه طلبی هم هست. زنگ سه تار و بمِ قیچک و بربط ممکن هست ما را به فضاهایی ببرد که در قدیم بوده هست شبیه به تنبور. در موسیقی آذری خیلی مرسوم هست که با ساز تار، موسیقی غربی می‌نوازند. منش و مرام نوازندگان آذربایجانی اینگونه هست که آثار موسیقی کلاسیک غربی را می‌نوازند. نوازندگان موسیقی آذربایجانی در مراسم عروسی هم نوازندگی می‌کنند اما نوازندگان موسیقی ایرانی چنین کاری نمی‌کنند. معروف هست که کُلُنل وزیری وقتی قبول نمی‌کند با ارکسترش در مراسم جشن دولتی حضور یابد، از کارش برکنار می شود. ضرورتی ندارد با تار موسیقی فرنگی بزنیم. آن موسیقی را با همان سازهای غربی می‌نوازیم. ساز ایرانی هم بهتر هست که موسیقی ایرانی بنوازند.

او همچنین از اجرای کنسرت «تار و پود» طی هفته‌های آینده خبرداد و گفت: در روزهای ۲۷ و ۲۸ دی ماه در جریان برگزاری جشنواره موسیقی فجر در تالار رودکی و تالار وحدت روی صحنه می‌بریم. اجرای تالار رودکی ویژه هست و بلیت فروشی هم ندارد. خودم خواستم این اجرا باشد تا نظرِ اهالی فرهنگ و هنر و ادبیات را جویا شوم. به آن به چشم تجربه و تصحیح نگاه می کنم. همچنین در خارج از ایران هم با حضور دو خواننده در کشورهای مختلف به اجرای آن خواهیم پرداخت.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما