• تاریخ : ۸ام مهر ۱۳۹۶
  • موضوع : آسیان

همدان

جاذبه های گردشگری همدان

همدان یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران هست که این شهر باستانی به دلیل جاذبه های فراوان گردشگری همیشه میزبان گردشگران و مسافران هست. مادها این شهر هگمتانه نامیدند و نام همدان نام جدید این شهر هست و تاریخ بنای این شهر سده هشتم قبل از میلاد و در دوران مادها و به دست دیاکو بوده هست. در این مطلب مکان های زیبای گردشگری شهر همدان را بررسی می کنیم.

۱٫    حمام حاج آقاتراب نهاوند از آثار دوره قاجار هست كه در بافت قدیمی شهر نهاوند واقع شده و از قسمت‌های تون، حمام سرد و گرم، حجره شاه نشیر، خزینه تشكیل شده، و شامل تزئیناتی نظیر نبرد رستم با دیر سفید، آهك‌بری و كاشی‌كاری هست.

همدان

۲٫    غار علی‌صدر تنها غار تالابی ایران و از معدود غارهای آبی جهان هست. علی‌صدر بزرگ‌ترین غار آبی جهان می‌باشد. محوطه غار دالان‌های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعدد دارد.

از مجموعه رشته آب‌ها، دریاچه بزرگی در درون غار بوجود آمده، از این رو نفوذ به غار تنها با قایق میسر هست. زمین‌شناسان قدمت سنگ‌های این غار را به دوره ژوراسیک از دوران دوم زمین‌شناسی (۱۹۰-۱۳۶ میلیون سال قبل) نسبت می‌دهند.

همدان

۳٫    مجسمه شیر سنگی احتمالا متعلق به دوره مادها هست. تپه‌ای که در حال حاضر مجسمه شیر سنگی بر روی آن واقع شده تپه باستانی هست زیرا تابوت متعلق به دوره اشکانی در محل کشف شد.

در سال ۳۱۹ ه. ق مردآویج دیلمی قصد داشت یکی از آن‌ها را به ری منتقل کند ولی چون موفق نشد، پنجه‌های یکی از شیرها را شکست و دیگری را به طور کامل تخریب کرد. مهندس سیحون طراح و معمار آرامگاه بوعلی آن را در محل فعلی نصب کرد.

همدان

۴٫    هگمتانه پایتخت شاهنشاهی ماد‌ها و پایتخت تابستانی هخامنشیان و اشکانیان بود. این شهر کهن، نخستین پایتخت ایران بوده و به همراه آتن در یونان و رم در ایتالیا، از معدود شهرهای باستانی جهان هست که همچنان زنده و مهم هست.

یونانیان هگمتانه را اِکباتان می‌خواندند که یونانی شده هگمتانه هست. هرودوت این شهر را ساخته دیااکو دانسته و گفته هست که هفت دیوار داشته که هر کدام به رنگ یکی از سیاره‌ها بوده‌اند.

همدان

۵٫    تکوک (ریتون) طلایی بز کوهی هگمتانه از آثار باستانی دوره هخامنشی هست که در هگمتانه کشف شده هست. این ریتون به شکل سر یک بز کوهی ساخته شده هست. تکوک طلایی بز کوهی هگمتانه در “موزه ایران باستان” نگهداری می‌شود.

همدان

۶٫    سنگ‌نبشته‌های گنج‌نامه نوشتارهایی از دوران داریوش و خشایارشاه هست که بر دل یکی از صخره‌های کوه الوند حکاکی شده‌هست. کتیبه‌ها هر کدام در ۳ ستون ۲۰ سطری به زبان‌های پارسی باستان، بابلی و عیلامی قدیم نوشته شده‌اند.

متن پارسی باستان در سمت چپ هر دو لوح جای گرفته‌هست و پهنایی معادل ۱۱۵ سانتی‌متر دارد. متن بابلی در وسط هر دو کتیبه نوشته شده و متن عیلامی در ستون سوم قرار دارد.

همدان

۷٫    گنبد علویان در چهار باغ علویان در نزدیکی “میدان امامزاده عبدالله” شهر همدان قرار دارد. این اثر یکی از شاهکارهای معماری و گچ‌بری بعد از اسلام در همدان هست. بر اساس شناسنامه فنی بنا، این گنبد یکی از یادمانهای متعلق به اواخر دوره سلجوقیان در قرن ششم هجری هست که توسط خاندان علویان ابتدا به عنوان مسجد احداث شده بود.

در دوره‌های بعد با ایجاد سردابی در زیر زمین به مقبره آن خاندان تبدیل گردیده ‌هست.

همدان

۸٫    برج قربان یکی از آثار تاریخی قرون هفتم یا هشتم هجری هست که در محل زندهای شهر همدان بین چهار باغ شهید مدنی و خیابان طالقانی جنب دبیرستان ابن سینا واقع هست این بنا مدفن شیخ السلام حسن بن عطار حافظ ابو العلاء همدانی و جمعی از امرای سلجوقی هست. عثکل جد اعلای او عرب تبار بوده ولی او و پدرانش همدانی بوده‌اند.

همدان

۹٫    مسجد جامع همدان. در کتاب هگمتانه آمده که این مسجد نیز به سبک مساجد دورۀ فتحعلی شاه قاجار در تهران، قزوین، و چند شهر دیگر ساخته شده هست و امکان دارد شروع ساخت این بنا در زمان فتحعلی شاه و یا آغاز سلطنت محمدشاه قاجار بوده باشد.

از حسین بن محمدتقی، مشهور به عندلیب، نقل شده که مسجد بنای قدیم‌تری داشته و بعد‌ها تعدادی از شبستان‌های آن تجدید بنا شده هست.

همدان

۱۰٫    آرامگاه یا بُقعه اِستِر و مردخای جزء مهم‌ترین زیارتگاه‌های یهودیان ایران و جهان هست. وجود این زیارتگاه، عامل مهمی در شکل‌گیری و تداوم حضور جامعه یهودی در همدان بوده هست. در بالای دیوار مقبره، کتیبه‌ای به زبان عبری و به صورت برجسته گچ‌بری شده هست. خطوط عبری روی صندوق استر، و گچ‌بری‌های برجسته، متعلق به سده‌های هشتم و نهم هجری هست.

همدان

۱۱٫    بر اساس یک روایت تاریخی خشایارشاه با دختری از یهود به نام استر، که خواهر‌زاده‌ی مردخای بود، ازدواج کرد. در این بین، شخصی به نام‌ هامان نسبت به نفوذ یهودیان حسادت کرد و فرمان قتل یهودیان را از خشایارشاه گرفت.

اما مردخای با کمک استر این فرمان را از شاه پس گرفت و یهودیان را از کشتار نجات داد. از آن پس، یهودیان در اواخر اسفند و اوایل فروردین در سالروز نجات از قتل‌عام، جشن پوریم را برگزار می‌کنند.

همدان

۱۲٫    آرامگاه حبقوق متعلق به یکی از پیامبران بنی‌اسرائیل که حدود ۷۰۰ قبل از میلاد زندگی می‌کرده و نگهبان معبد بزرگ یهودیان در اورشلیم بوده ‌هست. بر اساس یک روایت در سال ۵۴۸ قبل از میلاد، کورش پادشاه ایران، در جنگی بابل را تصرف و دستور آزادی کلیه اسرا و زندانیان یهود را صادر کرد.

حبقوق پس از آزادی به ایران مهاجرت کرد و در شهر تویسرکان ساکن شد. این آرامگاه یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی ایران محسوب می‌شود.

همدان

۱۳٫    مقبره باباطاهر در دو شهر همدان و خرم‌آباد وجود دارد. آرامگاه باباطاهر عریان مربوط به دوره معاصر در میدان باباطاهر همدان واقع شده هست. باباطاهر كه حدوداً در اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم هجری می‌زیسته، از شعرا و عرفای بزرگ روزگار خویش هست.

همدان

۱۴٫    مقبره باباطاهر در خرم‌آباد یکی از بناهای تاریخی و فرهنگی این شهر هست. ساختمان مقبره که مربوط به دوره خوارزمشاهی هست در ضلع غربی قلعه فلک‌الافلاک و در محله‌ای که نزد مردم خرم‌آباد به دَرب باوطاهر معروف هست قرار گرفته هست.

همدان

۱۵٫    آرامگاه بوعلی سینا بنای یادبود شیخ‌الرئیس ابن سینا فیلسوف، دانشمند و طبیب مشهور ایرانی هست که در میدان بوعلی سینا در مرکز شهر همدان واقع شده هست. بنای ابتدایی این آرامگاه در زمان قاجاریه ساخته شد.

در سال ۱۳۳۰ طرح و نقشه بنای فعلی توسط مهندس هوشنگ سیحون به سبک معماری قرنی که بوعلی سینا در آن می‌زیسته از روی قدیمی‌ترین بنای تاریخ‌دار اسلامی یعنی برج گنبد قابوس در شهر گنبد کاووس اقتباس شد.

همدان

۱۶٫    مقبره سیف‌الدوله از نوع گورهای غیرمذهبی هست و دارای پلان ۴ ضلعی می‌باشد. ۴ ضلعی گنبد دارای پیشینه‌ی دوگانه هست که یک بخش آن‌‌همان آتشکده ساسانیان و یا ۴ طاق هست و دیگری به دوره قاجاریه و حتی بعد از آن می‌رسد. در این مقبره علاوه بر قبر سیف‌الدوله، گورهای امیرالمؤید و نوه سیف الدوله و ۷ قبر دیگر قرار دارد.

همدان

۱۷٫    قلعه اردلان (اشتران) مربوط به دوره قاجار هست و در شهرستان تویسرکان، روستای اشتران واقع شده هست. این قلعه یادآور جنگ‌های ایران و روسیه هست.

همدان

۱۸٫    شهر پنهان یا زیرزمینی سامن که احتمالا شهری مخفی در دوره پیش از اشکانی بوده، در شهر سامن در ۱۵ کیلومتری ملایر قرار دارد. این شهر زیرزمینی احتمالا به دوره پیش از اشکانی تعلق دارد و از بعضی فضاهای آن برای خاکسپاری مردگان استفاده شده هست.

بر اساس یافته‌ها می‌توان احتمال داد که نخستین بار این فضاهای معماری به منظور انجام مراسم مذهبی خاصی، احتمالا آیین میترا، مورد استفاده بوده هست.

همدان

۱۹٫    یخچال میرفتاح در دوران قاجاریه ساخته شده و ارتفاع آن از کف تا گنبد ۱۲ متر و از سطح تا منبع ذخیره یخ ۴ متر هست. این یخچال قدیمی داراى دو در، یکى به شکل دهلیز مخصوص ریزش و تخلیه یخ و دیگرى در اصلى هست که با پلکان به قسمت انتهایى یخدان و محل برداشت یخ منتهى مى‌شود.

در قسمت بیرونى و داخلى یخدان دو ردیف خشت به کار رفته که حالت عایق داشته و در تابستان مانع از نفوذ گرما و ذوب شدن یخ مى‌شده هست.

همدان

۲۰٫    آرامگاه یوشع بن نوح (پیامبر یهود) در نزدیکی ملایر در دامنه باغات روستای سیاه کمر ساخته شده هست. این برج که به مقبره بابا حسین (یا ددحسین) معروف هست، آرامگاه یکی از پیامبران بنی‌اسرائیل، حضرت یوشع بن نوح هست که در گذشته مورد توجه یهودیان ساکن منطقه بوده هست.

همدان

۲۱٫    استان همدان یکی مناطق دیدنی ایران هست. مرکز این استان، شهر باستانی و کهن همدان هست که هرودوت بنای آن را در سده هشتم پیش از میلاد در دوران مادها به دست دیاکو ذکر کرده هست. استان همدان از لحاظ جمعیت، چهاردهمین و از لحاظ مساحت، بیست و سومین استان کشور محسوب می‌شود. تصویر: غار علی‌صدر

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما