• تاریخ : ۲۰ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : آسیان

شهر مارماریس ترکیه

مارماریس شهر زیبای ساحلی در ترکیه هست که گردشگران بسیار از این شهر دیدن می کنند و پاتوق گردشگران هست. حقایق و نکات جالب در مورد شهر مارماریس ترکیه موجود هست که در این مطلب می خوانید.

حقایق جالب در مورد مارماریس در ترکیه

مارماریس در قسمت جنوبی کشور ترکیه واقع شده هست. این منطقه یکی از مقاصد اصلی سفر در ترکیه به ویژه در فصل تابستان به شمار می‌رود. با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی کم‌نظیر مارماریس، جاذبه‌های طبیعی مانند سواحل زیبای پای کوه از عمده‌ترین عوامل سفر به آن محسوب می‌شوند. جمع این موارد مارماریس را به یکی از مراکز گردشگری ترکیه تبدیل کرده هست.

با فرا رسیدن فصل تابستان و همچنین سفرهای بسیاری از هموطنان به مارماریس، به سراغ بعضی از حقایق و نکات جالبی از این شهر رفته‌ایم.

شهر مارماریس ترکیه

۱. تاریخ دقیقی برای پیدایش سکونت بشر در منطقه‌ی فعلی مارماریس وجود ندارد؛ با این وجود اولین شهری که در این منطقه از آن نام برده شده هست، در ۶ قرن پیش از میلاد مسیح، شهر «فیسکوس» (Physkos) هست.

۲. مانند دیگر شهرهای این منطقه، مارماریس نیز در طول تاریخ با توجه به کش‌مکش‌های فراوان میان حکومت‌ها و امپراطوری‌های گوناگون، از جمله ایران، روم، یونان و عثمانی، دست به دست شده هست.

۳. نام مارماریس از واژه‌ی «مارمارون» (Marmaron) به معنی «مرمر» گرفته شده هست. دلیل این نام وجود سنگ‌های مرمر در این منطقه هست.

شهر مارماریس ترکیه

۴. مارماریس یکی از ۱۲ شهر استان «موغله» (Mugla) ترکیه در سواحل جنوبی این کشور هست.

۵. همان‌طور که اشاره شد این منطقه به واسطه‌ی موقعیت اقلیمی خود از طبیعت بسیار زیبایی بهره می‌برد. با برخورداری از دریای مدیترانه در یک سمت و رشته‌کوه‌های متعدد در سمت دیگر، سواحل، کوه‌ها، جنگل‌ها و دیگر ویژگی‌های طبیعی از مشخصه‌های جغرافیایی مارماریس محسوب می‌شود.

شهر مارماریس ترکیه

۶. مارماریس از آب و هوای مدیترانه‌ای با تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های بارانی و خنک برخوردار هست. میانگین دمای این منطقه در روزهای گرم سال ۴۰ درجه و در روزهای سرد سال ۱۱ درجه محاسبه شده هست.

۷. مارماریس تا چندی پیش با ماهیگیری و پرورش گل و گیاه خود مشهور بود اما به مرور با پیشرفت صنعت توریسم در این منطقه، به یکی از مراکز اصلی گردشگری در ترکیه تبدیل شد.

۸. مارماریس منطقه‌ای هست که در تمام طول سال گردشگران خود را دارد. با این وجود بیشترین سفرها در فصل تابستان به آن صورت می‌گیرد.

شهر مارماریس ترکیه

۹. جمعیت ساکنین مارماریس در حدود ۴۰ هزار نفر هست. در حالی که در زمان اوج سفرهای تابستانی این تعداد به نیم میلیون نفر هم می‌رسد.

۱۰. مارماریس با بهره‌مندی از ۲ لنگرگاه اصلی و همچنین بندرهای متعدد، مرکزی برای کشتی‌رانی و غواصی به شمار می‌رود.

شهر مارماریس ترکیه

۱۱. از بیشتر شهرهای ساحلی و توریستی ترکیه، به طور روزانه سفرهای کوتاهی به سمت جزیره‌های نزدیک یونان صورت می‌گیرد. در مارماریس نیز قایق‌ها و کشتی‌های تفریحی به سمت جزیره‌ی یونانی «رودس» (Rhodes) که در فاصله‌ی ۵۰ دقیقه‌ای آن قرار دارد، تردد می‌کنند.

شهر مارماریس ترکیه

۱۲. «قلعه‌ی مارماریس» (Marmaris Castle) قلعه‌ای هست باستانی که در قرن ۱۶ در دوران عثمانی‌ها بازسازی شد و امروزه به موزه‌ای برای علاقه‌مندان تبدیل شده هست.

شهر مارماریس ترکیه

۱۳. فرودگاه «دالامان» (Dalaman) به عنوان یکی از ۳ فرودگاه اصلی جنوب ترکیه، نزدیک‌ترین فرودگاه به مارماریس محسوب می‌شود.

۱۴. به طبع با توجه به شرایط این منطقه ورزش‌های آبی مانند قایق‌سواری و غواصی رونق دارند؛ البته کوهنوردی و سافاری نیز طرفداران خاص خود را دارند. از طرفی بهار هر سال مسابقات دوچرخه‌سواری جاده‌ای ترکیه در این منطقه برگزار می‌شود.

شهر مارماریس ترکیه

۱۵. برای آخرین مورد جالب هست بدانید که پارک ملی مارماریس با نزدیک به ۳۰ هکتار وسعت از جاذبه‌های این شهر به شمار می‌رود.

همچنین

منبع کجارو

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما