• تاریخ : ۳ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : آسیان

به گفته خبرنگار ایلنا، همزمان با روز کتابگردی، احمد مسجدجامعی (عضو شورای شهر تهران) از صبح زود با همراهی شهردار منطقه ۱۱ تهران، محمود آموزگار (رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان) و مجید غلامی جلیسه (مدیرعامل خانه کتاب) در کتابفروشی قدیمی سعدی در خیابان ولیعصر حاضر شدند و چهارمین آیین کتابگردی در سال ۹۶ آغاز شد.

سپس مسجدجامعی عازم موسسه جغرافیایی و لیتوگرافی سحاب شد و با حضور در آن با اشاره قدمت هشتاد ساله موسسه سحاب گفت: این موسسه بیش از هشتاد سال هست که فعالیت خود را در تهران آغاز کرده و نخستین مؤسسه‌ای هست که به تولید نقشه‌های مختلف در زمینه‌های مختلف اقدام کرده هست. استاد عباس سحاب، بینان‌گذار این مؤسسه و  پدر کارتوگرافی ایران لقب گرفته هست. تألیف و تدوین اطلس چهارده قرن هنر اسلامی، به دو زبان فارسی و انگلیسی در بیست جلد و تهیه و انتشار حدود ۷۰۰ نقشه، کتاب، اطلس و کره جغرافیایی ازجمله اقدامات او در این مؤسسه بود.

او ادامه داد: کتاب خلیج فارس در نقشه‌های کهنPersian Gulf: Atlas of Old and Historical Maps ۳۰۰۰ B.C.- ۲۰۰۰ A.D ازجمله کتاب‌های مهمی هست که استاد محمدرضا سحاب و این مؤسسه در دفاع از نام خلیج فارس منتشر کرده هست. کتاب اخیر در چهاردمین دوره جایزه جهانی کتاب، برنده جایزه شد. اطلس بزرگ ایران و جهان ازجمله آخرین آثار این مؤسسه هست که به زیور طبع آراسته شده هست.

مسجدجامعی سپس با همراهی برزین ضرغامی (مدیرکل ارشاد استان تهران) و سمیه حاجبی (شهردار منطقه ۷) در انتشارات اقبال حاضر شدند. در این بازدید فرزند اقبال با اشاره به سابقه ۱۱۴ ساله این نشر به فعالیت ۵ نسل از خانواده اقبال در عرصه کتاب اشاره کرد. به گفته وی؛ حاج‌ محمدباقر خوانساری، حاج محمدرحیم، حاج حسین، محمدباقر و سعید اقبال از سال ۱۲۸۵ هجری شمسی در حوزه نشر فعالیت داشته‌‌اند.

 به گفته سعید اقبال، حاج جواد اقبال جزء پرکارترین ناشران کشور بود و در دهه ۴۰ در حوزه نشر نوین قرآنی به خط حاج‌شیخ‌عباس مصباح‌زاده را در قطع وزیری دوبل منتشر کرد که انعکاس وسیعی داشت و منجر شد تا دربار نیز به حوزه نشر قرآن ورود پیدا کند.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این بازدید؛ از انتشارات و کتابفروشی اقبال به‌عنوان یکی از میراث‌های فرهنگی کشور یاد کرد و پیشنهاد داد تا موزه انتشارات اقبال در نخستین ساختمان کتابفروشی اقبال واقع در خیابان جمهوری با همکاری شهرداری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان میراث فرهنگی و موسسه خانه‌کتاب تاسیس شود.

وی در ادامه به نوآوری‌ها و ابتکارات انتشارات اقبال در زمینه تطبیق تاریخ هجری شمسی و مغولی و انتشار نشریه اشاره و ابراز امیدواری کرد با ادامه فعالیت انتشارات اقبال از سوی فرزندان این خانواده؛ فعالیت فرهنگی این انتشارات ادامه پیدا کند.

مسجدجامعی با حضور در شهرکتاب مرکزی واقع در خیابان شریعتی و در جمع کودکان و نوجوانانی که در میانشان کودکان کار و کرمانشاهی نیز به چشم می‌خوردند، بخش‌های از رمان تن‌تن و سندباد را با صدای بلند خواند.

افشین حبیب‌زاده (عضو شورای شهر)، رضا صالحی امیری (معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری)، محمدحسین مقیمی (استاندار تهران) و معصومه آباد (عضو پیشین شورای اسلامی شهر) نیز در شهرکتاب مرکزی به او پیوستند.

مسجدجامعی همچنین به حاضران قول نشر کتابی درخصوص زلزله کرمانشاه را داد و گفت: درخصوص زلزله بم کتاب عکسی منتشر کردیم و درباره این حادثه نیز کتابی منتشر خواهیم کرد هرچند چارچوب و قالب آن هنوز مشخص نشد.

در ادامه کتابگردان عازم خیابان انقلاب شدند  و پویش کتابگردی با بازدید کتابفروشی‌های راسته خیابان ادامه یافت. بعضی اعضای شورای شهر همچون محمود میرلوحی، مجید فراهانی و ابراهیم امینی در همین راسته به جمع آن‌ها اضافه شدند و به اتفاق از کتابفروشی پرهام، طهوری، قرآن بازدید کردند.

گروه در طول مسیر در کنار بساط دستفروشی زن سالمند کتابفروشی توقف کرده و
مدیرعامل خانه کتاب همه کتاب‌های او را خریداری کرد.

مجید فراهانی در جریان این بازدید و  حضور در انجمن صنفی کارفرمایی زنان ناشر با تاکید براینکه تشویق زنان در حوزه نشر و تالیف کتاب آثار مفیدی بر جای خواهد داشت و موجبات رونق حوزه نشر و تالیف کتاب خواهد شد، پیشنهاد داد: انجمن زنان ناشر، طرح و لوایح ملی و محلی در حوزه نشر را در جهت حمایت و تشویق زنان در حوزه نشر و تالیف کتاب بررسی کنند. موضوعات مربوط به عوارض و مالیات در این حوزه ازسوی انجمن باید بررسی شود تا حمایت‌های اقتصادی و فرهنگی و مالی صورت گیرد و زنان فکر نکنند در حوزه نشر و تالیف کتاب هیچ حمایتی از آنان نمی‌شود.

 محسن هاشمی (رئیس شورای شهر) نیز در ادامه به پویش کتابگردی پیوسته و به همراه مسجدجامعی از شرکت سهامی انتشار بازدید کرد.

در پایان نماینده آیت‌الله سیستانی در شهر قم و معاون فرهنگی وزارت ارشاد به همراه استاندار فارس و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی در شهر شیراز به پویش کتابگردی پیوستند.

پویش کتابگردی برای چهارمین سال در تهران به پیشنهاد احمد مسجدجامعی برگزار می‌شود.

[div id=’inner’]
[div id=’carousel-wrapper’]
[div id=’carousel’]

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما