• تاریخ : ۳۰ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : آسیان

وبسایت فرادید: به نقل از مدیکال نیوز تودی نوشت: «برای بعضی افراد تنها چند ساعت خواب در مدت زمان کم می‌تواند کافی باشد. این در حالی هست که برای بسیاری از افراد دیگر به ۱۰ ساعت یا بیشتر به خواب نیاز دارند. به طور مثال، فردی مانند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، ادعا می‌کند که تنها به ۳ – ۴ ساعت خواب شبانه نیاز دارد.

البته این یک خیر جدید نیست. در حال حاضر این تفاوت‌ها به طور دقیق مستند شده‌اند. با این حال، تا همین اواخر، اطلاعات مربوط به این تفاوت‌ها بسیار ناچیز بودند.

خواب چیست؟

به طور کلی، خواب عبارت هست یک توانایی غیر ارادی در کنترل محیط فیزیکی و کاهش یا فقدان سطح هوشیاری، تعلیق نسبی ادراکات حسی و غیر فعال شدن تقریبا تمام عضلات ارادی در زمان استراحت به طوری که فعالیت ذهن و بدن تغییر کرده و توهم‌های بینایی جایگزین تصاویر می‌شوند. با وجود صرف حدود یک سوم از زندگی ما در خواب، بیان نقش دقیق آن همچنان ناقص هست.

می‌دانیم که خواب در تثبیت حافظه نقش دارد. احتمالا زمانی که در خواب به سر می‌بریم، سلول‌ها و بافت فرصتی در حال بازیابی و بازسازی خود هستند.

به نظر می‌رسد، فقدان خواب می‌تواند در سیستم ایمنی بدن اختلالاتی را ایجاد کند، پس می‌تواند شامل اثرات منفی فراوانی در بدن شود. هر چند به طور دقیق نمی‌توانیم از فواید و مضرات آن سخن بگوییم. در هر صورت، این واقعیت که بسیاری از زندگی ما به خواب اختصاص داده می‌شود، به معنی اهمیت این موضوع هست.

آخرین تحقیقات مرتبط با خواب، از موسسه ملی قلب، ریه و خون (NHLBI) هست. یافته‌های آنها به تازگی در مجله PLOS Genetics منتشر شده هست.

خواب‌آلودگی

در این مطالعه، تیم تحقیقاتی خواستار بررسی مکانیسم‌هایی شدند، از جمله این که چرا بعضی افراد نیاز به خواب بیشتری نسبت به دیگران دارند. در ابتدا محققان امیدوار بودند که یافته‌ها به دو حالت متفاوت تقسیم شوند، بی‌خوابی یا عدم توانایی برای به دست آوردن خواب کافی یا نارکولپسی، وضعیتی که با حملات خواب شناخته می‌شوند.

در حقیقت دانشمندان از این مسئله آگاه بودند که ریتم و چرخه خواب و بیداری روزانه، در الگو‌های زندگی فردی دخیل هست. در واقعیت، این چرخه‌های خواب تحت کنترل ژنتیکی هستند. پس منطقی به نظر می‌رسید که ژن‌ها به عنوان بخشی از زمان خواب، در بدن نقش بازی کنند.

تا کنون، تمامی حیواناتی که مورد مطالعه قرار گرفته اند، همگی اهمیت خواب را نشان داده اند. خواب هر چند به میزان کم باشد، اما از اهمیت ویژه‌ای بر خوردار هست. این مطالعات که بر روی مگس‌های میوه و موش‌ها انجام شده بود، محققان را قادر ساخت تا با تزریق کد‌های ژنتیکی، عادت‌های مختلف خواب را بررسی کنند.

آنچه در این مطالعه جالب بود، این هست که محققان توانستند با استفاده از تزریق مواد ژنتیکی به موش‌ها، خواب هایی طولانی مدت و کوتاه مدت را برای موش‌ها ایجاد کنند. در نهایت، ژنوم‌های دو سویه را مقایسه کردند و دریافتند که بین آن‌ها تفاوت هایی وجود دارد.

در مجموع ۱۲۶ تفاوت در ۸۰ ژن کشف شد. این ژن‌ها در طیف گسترده‌ای از مسیر‌های انتقال سیگنال‌های پیشرفته و سلولی نقش داشتند، و بعضی از آن‌ها نیز در گسترش مغز، حافظه و یادگیری تاثیر داشتند.

بر طبق گفته‌های نویسندگان این مقاله، این مسئله که بسیاری از ژن‌ها در میزان ساعت خواب تاثیر گذار هستند، نشان می‌دهد که مدت زمان خواب می‌تواند تحت تاثیر طیف وسیعی از فرآیند‌های بیولوژیکی قرار بگیرد.

خبر خوب این هست که، خواب‌های طولانی مدت و یا کوتاه، در امر کاهش طول عمر هیچ گونه دخالتی ندارند و تا به حال هیچ ارتباطی بین این معقوله و طول عمر یافت نشده هست. اگر چه، این تنها بخش کوچکی از یک پازل بزرگ هست اما همچنان می‌تواند مسئله‌ای جالب باشد.»

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما