• تاریخ : ۲۲ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : آسیان

به گفته خبرنگار ایلنا، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست با اشاره به تجربه حضورش در معاونت فرهنگی و آشنایی‌اش با اهالی چاپ و نشر گفت: آشنایی چهار ساله من با معاونت فرهنگی می‌تواند فرصت مناسبی باشد که در سمت وزیر با جدیت بیشتری مسائل و مشکلات حوزه چاپ و نشر را دنبال کنم.

وی ادامه داد: وزارت ارشاد تاکنون دو بار تجربه وزیر شدن معاونت فرهنگی را داشته هست. هر چند تصمیم من چیز دیگری بود ولی تقدیر این‌گونه رقم خورد که امروز به عنوان وزیر در خدمت شما باشم.

صالحی متذکر شد: هر چه هست وقتی مسئولیت شکل می‌گیرد باید با تمام توان به فکر خدمت و انجام وظیفه بود. هم برای من و هم برای جمع حاضر شناخت چهار ساله یک فرصت هست که سرعت بخش حل مسائل حوزه چاپ و نشر پا به پای هم شود.

وی خاطرنشان کرد: رویکردهای چهار ساله‌ام در معاونت فرهنگی و سیاست‌های عمومی وزارتخانه در حوزه چاپ و نشر به همان قوت قبلی ادامه خواهد داشت و مواردی مثل تقویت تشکل‌ها، واگذاری و واسپاری امور، تغییر در مصرف یارانه‌ و حمایت‌ها و نگاه ویژه به ابعاد بین المللی فرهنگ حتی با قوت بیشتری پیگیری می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: تحریک حوزه تقاضا چه مصرف و چه توزیع و اتفاقاتی که در معاونت فرهنگی شکل گرفته مثل طرح‌های فصلی حمایت‌ از کتابفروشی‌ها، جام باشگاه‌های کتابخوانی، اعطای تسهیلات برای کتابفروشی‌های شهرستان ادامه پیدا می‌کند تا روند اصلاح شبکه توزیع کشور به نتیجه برسد.

صالحی افزود: در دوره معاونت بنده مواردی مثل معافیت مالیاتی کتابفروشان یا اصلاح ساختاری نگاه به صنعت چاپ حل شده و با توجه به برنامه ششم توسعه افق‌های روشن‌تری برای حوزه فرهنگ می‌توان رقم زد. البته در دوره جدید فعالیت من در ارشاد شناخت قبلی از حوزه چاپ و نشر این توقع را ایجاد کرده و می‌کند که فرصت حل مشکلات به این حوزه پررنگ‌تر شود و با اتکا به اختیاراتی که موجود هست اتفاقات بهتری را رقم بزنیم.

وزیر ارشاد اذعان کرد: بنا به رسم ادب و آشنایی اولین نشست در سلسله‌ هم اندیشی‌های صنوف را با اهالی چاپ و نشر برگزار کردیم و پس از آن دیگر تشکل‌های صنفی حوزه فرهنگ و هنر از جمله سینما، رسانه و فعالان قرآنی میهمان ما خواهند بود.

وی یادآور شد: در یک‌ماه گذشته بیشتر تمرکز در گفت‌وگوهای داخلی با مدیران ارشاد بود یا عناصر یا اشخاص مربوطه حوزه فرهنگ که بیرون از وزارت ارشاد هستند. تشکل‌ها و حوزه‌های صنوف فرهنگ و هنر می‌توانند کمک کنند تا برنامه‌ریزی و اقدامات به‌صورت واقعی‌تر و عملی‌تر جلو برود. دوستان چاپ و نشر نگاه شخص من به حوزه خصوصی و صنوف می‌داند و در تمامی حوزه‌ها این نگاه اعمال خواهد شد چراکه معتقدم دولت هر چه بار خودش را کوچک‌تر کند موفق‌تر می‌شود.

صالحی سپس با بیان اینکه نگاه به برنامه‌ها با تغییر صندلی عوض نمی‌شود، گفت: بنده حسن نیت دارم شاید این حسن نیت با حسن اقدام همراه نشود. کمی تلاش می‌کنیم باری را از دوش حوزه چاپ و نشر برداریم چنین نگاهی در من وجود داشته و دارد که با تغییر صندلی عوض نمی‌شود. این صندلی‌ها عاریتی هستند و آنچه که می‌ماند عمر و وقت هست که باید برای خدمت به مردم و خدا صرف شود. در ادامه مسیر نیازمند نظرات، پیشنهادات و راهکارهای دوستان حوزه چاپ و نشر هستیم و یقین داشته باشند همیشه پذیرا و شنوای آنها خواهیم بود.

محمد سلگی سرپرست معاونت فرهنگی نیز در این دیدار تاکید کرد: تغییر جایگاه معاون فرهنگی به مقام وزارت می‌تواند با توجه به شناخت ایشان از حوزه چاپ و نشر و حساسیت شخصی که روی این حوزه دارند منجر به اقدامات عملی گسترده‌تری از حضورشان در معاونت شود. ان‌شاالله با همکاری و تعامل اعضای صنف چاپ و نشر قدم‌های بزرگی در این حوزه برداشته خواهد شد.

سلگی ادامه داد:‌ جمع امروز جمعی خوشحال‌کننده هست چراکه تقریبا از تمامی صنوف، تشکل‌ها و نهادهای مربوط به حوزه چاپ و نشر اعم از ناشر، کتابفروشی، چاپخانه، لیتوگراف، موزع و … حضور دارند حتی تعدادی از دوستان شهرستان‌ها نیز به رغم مسافت دعوت ما را پذیرفته‌اند.

سرپرست معاونت فرهنگی اضافه کرد: البته تجربه حضور دکتر صالحی در معاونت فرهنگی و دستاوردها و اقدامات مثبتی که رقم زده کار برای جانشین او در این معاونت سخت خواهد شد چراکه باید این میزان رضایت موجود حفظ شود و سطح توقعات و انتظارات هم بالا رفته هر چه هست با تعامل مناسب با تشکل‌ها و صنوف می‌توان راه را پیش رفت .

سلگی در توضیح بعضی اقدامات صورت گرفته در معاونت فرهنگی نیز اظهار داشت: مواردی مثل واسپاری امور به تشکل‌ها، ایجاد احساس آرامش و امنیت برای صنوف، تمرکززدایی از تهران و واسپاری امور به استان‌ها و اقدامی مثل اعطای مجوز به صنف موزعان از جمله مواردی هست که باید ادامه پیدا کند و تقویت شود.

سرپرست معاونت فرهنگی اذعان کرد: ترویج کتاب و کتابخوانی، اصلاح آیین نامه‌های یارانه‌های نشر، رعایت اصل شفافیت و تلاش برای استفاده از تکنولوژی برای تسهیل امور معاونت فرهنگی و مراجعان و ادامه حمایت از کتابفروشی‌های شهرستان نیز در دستور کار قرار دارد. امیدواریم در دوره جدید معاونت فرهنگی با اتکا به این دستاوردها و برنامه ششم توسعه که به کاربری فرهنگی و تعرفه‌های فرهنگی پرداخته هست اقدامات جدی صورت دهیم.

وی در پایان گفت: نشر الکترونیک نیز باید بیش از پیشس مورد توجه قرار بگیرد و با همراهی و همکاری صنف راه‌حلی مطمئن برای جلوگیری از تکثیر و قاچاق کتاب پیدا کنیم. افزایش صادرات حوزه چاپ و ادامه روند تعاملات فرهنگی بین‌المللی و همچنین به سرانجام رسیدن لایحه فعالیت‌های فکری از مهمترین سرفصل‌های کاری وزارت در دوره جدید هست نهایتا اینکه وجود دکتر صالحی را که از سمت وزیر فرهنگ مغتنم می‌دانیم و با تلاش و کوشش و همراهی صنف به بهتر شدن شرایط کتاب و کتابخوانی کشور کمک کنیم.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما