• تاریخ : ۲۴ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : آسیان

به گفته خبرنگار مهر، پنجاه و هفتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان (شبدیز) از ۲۲ تا ۲۵ شهریور ماه در شهر کرمانشاه در حال برگزاری هست. در این جشنواره ۸۳ فیلم و انیمیشن داستانی، مستند، تجربی به نمایش درمی آید ولی یکی از نکات جالب در فیلم های به نمایش درآمده این هست که موضوع بعضی از فیلم ها «خر» هست و نقش اصلی را هم این حیوانات ایفا می کنند.

در این گفته کوتاه به معرفی این آثار می پردازیم.

«آتقی لی کیشی» به کارگردانی امیر گلشنی فیلم کوتاه ۱۲ دقیقه ای هست که داستان یک گروه فیلمساز را روایت می کند که عازم دهکده ای شده و فرآیند تولید یک فیلم را تجربه می کنند. در این اثر کوتاه که بازیگران داستان به زبان آذری صحبت می کنند، یک خر حضور دارد که گروه فیلمسازی تمام تلاش خود را می کنند که از این حیوان بازی بگیرند. شخصیت کارگردان در فیلم معتقد هست که همه فیلمسازان روشنفکر یک شال گردن برگردن خود دارند. در نهایت وقتی خر داستان به تمام عوامل فیلم قصه حمله می کند، خود در تیتراژ یک شال گردن به گردن می اندازد.

«آتقی لی کیشی» تولید دفتر انجمن سینمای جوانان ایران در دفتر شهر سهند هست.

فیلم «سزارین» به کارگردانی امید وفایی نیز به مدت ۲۲ دقیقه ساخته شده هست و در خلاصه داستان آن آمده هست: گاهی مرز میان واقعیت و کابوس به هم می ریزد و تا بدانجا پیش می رود که کابوس ها آنقدر بزرگ می شوند که جای واقعیت را می گیرند سزارین روایت تحول هست‌. روایت تلفیق و روایت در هم هست.

این فیلم داستان استحاله یک مرد و تبدیل شدن آن به یک خر هست. در این فیلم ۴۰ الاغ بازی می کنند.  

در این فیلم تاکید بر این دارد که انسان های امروز دچار روزمره گی شده اند و بدون هدف کار تعریف شده را هر روز انجام می دهند.

اما یکی از جذاب ترین این فیلم ها، مستند «خر تنها» به کارگردانی مهدی حسنی جلیلیان هست که به مدت ۲۳ دقیقه ساخته شده هست. در خلاصه داستان این مستند کوتاه آمده هست: علی بی غم آزاده هست. او ۹ سال هست که از خرهای سرگردان حمایت می کند. علی بی غم از باور مردم در مورد بی شعور خواندن خر گله مند هست. فیلم تلاش های او درباره شکستن این باور و حمایت او از این حیوان هست.

در این فیلم خر به صورت موجودی بسیار محترم به تصویر کشیده شده هست که شخصیت اصلی یعنی علی بی غم تمام تلاش خود را می کند تا اهمیت خر در جامعه را ثابت کند و حتی بگوید خر نماد خردجمعی هست!

این فیلم محصول دفتر انجمن سینمای جوانان ایران در کرمانشاه هست.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما