• تاریخ : ۱۴ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : آسیان

نماز

اگر هنگام نماز خواندن کسی به ما زنگ زد، گوشی را قطع کنیم و یا اینکه پاسخ بدهیم و یا اینکه پیامک رسیده را می شود خواند؟

پاسخ دادن به موبایل در حال نماز

این سوال دو بخش دارد . شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در حال خواندن نماز هستید ، تلفن همراه شما زنگ بزند . با یک دست آن را قطع می کنید و نماز را ادامه می دهید . در این حد اشکالی ندارد .

اما در بخش دوم که گفته شده شخص در میان نماز پیامک بخواند ، ممکن هست که اگر مبالات نماز به هم نخورد و طول نکشد نماز باطل نباشد. اما سوال من این هست که آیا در نماز جای این کارها هست؟ لااقل این کار کراهت دارد . چونکه ما در نماز داریم که اگر شخص برای شنیدن سخن دیگری ساکت شود که حرف او را گوش دهد، در صورتیکه مبالات نماز به هم نخورد باطل نیست اما کراهت دارد . اگر هم مبالات به هم بخورد نماز باطل هست .

اگر شما در نظر خود بخواهید به دیدار یک شخصیت بزرگ و محترمی بروید آیا با تلفن همراه روشن می روید ؟ معمولاً آن را خاموش می کنید و مراقب هستید که سر و صدایی نباشد . انسان در حال سخن گفتن با خالق هستی هست که هرچقدر شما او را بزرگ فرض کنید ، خداوند بزرگتر از آن هست . هرچه قدر مقام را بالا فرض کنید در مقابل مقام بالای الهی هیچ هست .

لذا انسان قبل از نماز باید توجه به این امور داشته باشد . اگر سر و صدای تلویزیون هست فرد در جایی نماز بخواند که سرو صدا نباشد . اگر افرادی با یکدیگر صحبت می کنند برای نماز به جایی برود که سروصدای آنها مزاحم نباشد . گوشی تلفن را کناری بگذارد و بعد ازنماز آن را ببیند . اما اگر مبالات نماز به هم نخورد و در نماز حرفی زده نشود ، نماز باطل نیست . ولی ما یک نماز صحیح داریم و یک نماز مقبول . بعضی از نمازها صحیح هستند اما نمره نمی گیرند و قبول نمی شوند .

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما